Koordinaattori | Maailma.net Hyppää pääsisältöön

Hae

Hae sivuilta

Koordinaattori

Ilmoittaja

Anti-Racist Forum ry

Paikkakunta

Työsuhdetyyppi

Osa-aikainen

Viimeinen hakupäivä

Anti-Racist Forum ry (ARF) etsii koordinaattoria osa-aikaseen, määräakaiseen työsuhteeseen (50–60 %). ARFissa käynnistyy maaliskuussa 2020 uusi oikeusministeriön koordinoima EU-rahoitteinen hanke (2020–2021), jossa ARF on kumppanina. Hankkeen tavoitteena on muokata ja testata sähköistä raportointityökalua viharikosten ja -tapausten varjoraportoimiseen Suomessa. Lisäksi hankkeessa pyritään parantamaan viharikosten ilmoittamista poliisille, lisäämään viharikosten uhreja edustavien kansalaisjärjestöjen valmiuksia, kehittää ja testata menetelmiä ja käytäntöjä kerätyn tiedon käyttämiseen ja levittämiseen.

Projektikoordinaattorin tehtävät ovat:

  • suunnitella ja johtaa projektia
  • rakentaa yhteistyöverkosto varjoraportoinnin toteuttamiseksi
  • muokata verkkoalusta suomen kontekstiin sopivaksi
  • tiedotus ja viestintä
  • suunnitella koulutustilaisuudet kansalliselle verkostolle
  • osallistua kansainvälisiin hanke-kokouksiin
  • tarvittaessa: analysoida tiedot ja suunnitella tulosten julkaisut

Etsimällämme henkilöllä on

  • kokemusta hanketoiminnasta
  • tehtävään soveltuvaa ammatti- tai korkeakoulutasoista koulutusta ja/tai soveltuvaa kokemusta
  • suomen ja englannin kielen taito (suullinen ja kirjallinen), muut kielet ovat plussaa
  • omatoiminen ja joustava työote
  • hyvät verkostoitumis-, vuorovaikutus- ja esiintymistaidot
  • hyvä organisointi- ja paineensietokyky
  • hyvät IT-taidot (Google Suite, alustan muokkaukseen)

Kannustamme erityisesti henkilöitä, jotka ovat kokeneet eri syrjinnän muotoja, hakemaan työpaikkaa.

Lisätiedot saa ARF hallitukselta: info@antiracistforum.org

Lähetäthän hakemuksesi ja CV:si PDF-tiedostoina palkkatoiveineen osoitteeseen info@antiracistforum.org

Haku päättyy sopivan hakijan löytyessä tai viimeistään 6.3.2020 klo 16.00. Haastattelut pidetään viikolla 11.

Anti-Racist Forum ry (ARF) is recruiting! We are looking for a  Part-time Project Coordinator (50–60 %).

ARF is part of the Ministry of Justice EU -funded  Facts Against Hate-project which will be launched in March 2020.
ARF’s workstream aims to develop and test an online reporting tool for the reporting of hate incidents and crimes in Finland. Additionally, the project seeks to improve reporting of hate crimes to the police, enhance the capabilities of hate crime reporting of NGOs, as well as to develop and test methods and practices for using and disseminating the gathered data.

The tasks of the project coordinator are the following:

  • project management
  • develop collaborative networks to implement shadow reporting
  • edit the web platform to fit the Finnish context
  • Internal and external communications
  • plan trainings of national network on hate crime and the reporting platform
  • participate in international project meetings
  • If needed: ​​analyze the data and plan publication of results

The person we are looking for has/is

  • experience with project management
  • appropriate professional or university level training and / or relevant experience for the position
  • Finnish and English language skills (oral and written); other languages ​​are a plus
  • able to work flexibly and takes initiative
  • good networking, interaction and presentation skills
  • good organization and works well under pressure
  • good IT skills (Google Suite, platform customization)

We encourage especially individuals or members of groups which are affected by various forms of discrimination to apply for this post.

For more information about the position contact:  info@antiracistforum.org.

Please send cover letter and CV in PDF format with salary request to info@antiracistforum.org

Recruiting will end once suitable candidate is found, at the latest by March 6th, 2020 16.00. Interviews are scheduled for week 11.